Перейти до основного вмісту

Лист нобелівського лауреата з антисемітськими нападами на Ейнштейна не знайшов покупця

Лист Ленарда. Фото: Nate D. Sanders Auctions Філіпп Ленард, 1942 

 

Жаль щодо прийому Альберта Ейнштейна в Баварську академію наук і незадоволення «засиллям євреїв» прозирає у листі лауреата Нобелівської премії з фізики Філіппа Ленарда своєму колезі, також Нобелівському лауреату Вільгельму Віну. 

Оригінал листа, який було написано в липні 1927 року, був виставлений на аукціоні Nate D. Sanders Auctions в Лос-Анджелесі за $ 16 000, але так і не знайшов свого покупця.

Тим не менш, цей дуже цікавий документ проливає світло на настрої окремих німецьких вчених в 1920-х роках. Лауреат Нобелівської премії 1905 «за роботи з дослідження катодних променів» Ленард був монархістом і переконаним антисемітом. У 1922-му році він піддався обструкції, відмовившись вивісити траурний прапор на своєму інституті в честь державного похорону нещодавно убитого міністра закордонних справ Веймарської республіки єврея Вальтера Ратенау.  

Ейнштейн в цей час знаходився по інший бік барикад — після вбивства правими екстремістами його друга Ратенау, вчений біжить з Берліна. «У мене все добре, незважаючи на антисемітів з числа моїх німецьких колег», — пише Ейнштейн сестрі Майї. Але додає: «Тут назрівають темні часи в економічному і політичному плані».

У тому ж 1922 році році Ейнштейн отримує Нобелівську премію за прояснення квантової природи фотоефекту, базуючись, в тому числі і на експериментах Ленарда. Останнього, навпаки, переслідують нещастя — в результаті інфляції професор втратив весь свій статок, і в цьому ж році помер його єдиний син.

Філіпп Ленард став першим видатним німецьким вченим, який в 1924 році публічно підтримав НСДАП. У 1926-му він зустрівся в Гейдельберзі (де очолював Радіологічний інститут) з Гітлером.

Лист Вільгельму Віну (лауреату Нобелівської премії з фізики 1911 року) цілком відображає ідеологію Ленарда. Він нарікає, що в Академії домінують євреї, а Макса Планка (теж нобелівського лауреата) «штовхають нагору, тому що він сприяє євреям». Особливо зловісно виглядає іронія Ленарда про часи, коли в світі «не залишиться неєвреїв». Чи здогадувався вчений, що його ідейні кумири, навпаки, готують тотальне знищення євреїв?

Після приходу до влади нацистів супротивник теорії відносності був всіляко приголублений режимом і став батьком-засновником «арійської фізики». У 1936 році вийшов підручник Ленарда «Німецька фізика в чотирьох томах», в передмові до якого нобелівський лауреат наполягав, що арійська раса має найкращі передумови для пізнання світу. Він став першим лауреатом Премії в галузі мистецтв і наук, заснованої НСДАП в якості заміни Нобелівської премії в 1937 році. «Найбільш важливий приклад небезпечного впливу єврейських кіл на вивчення природи представляє Ейнштейн зі своїми теоріями і математичною балаканиною, — відзначав Ленард. — ...Ми повинні зрозуміти, що негідно німця бути духовним послідовником єврея».

Після війни, зважаючи на похилий вік Ленарда, американці не наполягали на проходженні їм процедури денацифікації. Він помер в 1947 році в містечку Мессельхаузен на південному заході Німеччини, куди в роки війни перевели його інститут. Топоніми, названі на честь нобеліата, були перейменовані.

Що стосується Ейнштейна, то в 1933-му він покинув Німеччину, відмовившись незабаром від членства в Пруській і Баварській академії наук і припинивши спілкування з німецькими колегами, які залишилися в Німеччині.

Здавалося б, лист засновника «арійської фізики» з нападами на найбільшого вченого XX століття мав зацікавити колекціонерів, але лот так і залишився незатребуваним. 

Константин Мельман

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку